Jestem mamą Dawida i Adasia. 24.12.2010 i 24.09.2014 to dni, w których kolejno zmieniali moje życie - najpierw Dawid, przewrócił je o 180 stopni, potem Adaś je dopełnił.

wtorek, 3 lutego 2015

Czytam o dzieciach, bo chcę je lepiej poznać :)

Chciałam się przyłączyć do akcji Czytamy o dzieciach, ale odstraszyło mnie napisanie aż 12 postów w tym temacie. Chyba aż tak dużo nie przeczytam, bo u mnie różnie - raz czytam trzy książki naraz, potem mam przerwę i nic nie czytam a potem znowu po coś sięgam.

Tak czy owak, niezależnie od akcji, właśnie czytam - przeczytałam bądź jestem w trakcie - trzy książki:


O rodzeństwie - aby być przygotowaną na wszelkiego rodzaju zatarcia między moimi dziećmi :)
Bardzo polecam, sytuacje opisane w książce, wypisz wymaluj zatargi jakie miałam kiedyś sama z moimi siostrami. Czytając teraz, wczuwałam się jednak w sytuację kiedyś mojej mamy, taty z resztą też, ile nerwów im naszymi zatargami napsułyśmy. Byłyśmy w domu nas trzy - ja najstarsza i młodsze bliźniaczki. Samej było by mi nudno, trzymałam więc z jedną z bliźniaczek i razem "gnębiłyśmy" drugą .... jakąś chwile to trwało.... Że nie wspomnę o kłótniach dnia codziennego pomiedzy naszą trójką, każda z każda o coś :) No ale ... moi rodzice żadnej książki w temacie rodzeństwa nie przeczytali, jak reagować na to wszystko prawidłowo nie wiedzieli, reagowali na wyczucie, jak im instynkt podpowiadał. Ja po przeczytaniu książki juz wiem, jakich błędów unikać i jak reagować w pewnych sytuacjach (na przykład jest omówione szeroko, czy dawać porówno, czy nie ? Zdawałoby się , ze porówno. żeby nie było poszkodowanych. Okazuje się, że nie .... ) Książkę mamom posiadającym wiecej niż jedno dziecko zdecydowanie polecam :)


Dzikie stwory - przeczytałam już większość - i powiem szczerze, ze po kilkudziesięciu stronach naprawdę zaczęłam się bać ..... tego, ze mam aż dwa dzikie stwory w domu, z mężem bedą trzy :) Że przede mną trudne czasy, szczególnie poźniej gdy chłopcy dorosną. Najgorsze dla mnie było to, że wszystko co tam powiedziane ma niby uzasadnienie w biologii, że przeprowadzona badania, w tym mózgu. I czy można wogóle liczyć, ze może jednak nie bedzie tak źle, skoro to biologia ,,, Wiem, ze sa inne książki o wychowaniu chłopców ... muszę poczytać i skonfrontować, bo może jednak nie jest tak źle z tymi chłopakami, co ?
Jak dzieci osiągają sukces? Dlaczego ja nie przeczytałam tej książki zanim zaczęłam się fascynowac wczesną edukacją? Gdybym to zrobiła, podeszłabym do tej wczesnej edukacji z dystansem ..... a ja w pewnym momencie tylko tym żyłam, żeby Dawidowi dostarczyć rozwijajacych zadań, zabawek itd. W książce powiedziane jest, że całe nagłośnienie edukacji w latach 0- 3 było efektem jakichs badan dzieci, gdzie stwierdzono opóźnienia i ruszyła cała lawina, biznes zacząl się kręcic, wmawiano rodzicom, że wczesne czytanie, liczenie zagwarantuje dzieciom sukces itd. Okazuje sie, że to dopiero połowa sukcesu..... samo w sobie nie wystarczy. O całej reszcie można dowiedzieć się sięgajać po książkę :)Oj, warto czytać o dzieciach, by lepiej ich poznawać, nie popełniać błędów, które nie prowadzą do rozwiązania konfliktu itd.

A co u nas? Wszystko dobrze - Adaś coraz mniej śpi w dzień. lada dzień zacznie pewnie się przekrecac z plecków na brzuszek. Od kilku dnia próbuje dań z łyżeczki, narazie tylko marchew i dynie.
Dawid krząta się po domu, w poniedziałki chodzi na sport - gimnastyke a w sródy na godzinę niemieckiego w szkole językowej dla dzieci, gdzie nauka jest poprzez zabawę.
Organizuję mu nowe pomoce na nowy rok, ale o tym nastepnym razem.

4 komentarze:

 1. Sama mam dwie ostatnie, ale trochę inaczej je odebrałam.
  "Jak dzieci odnoszą sukces jest faktycznie dość krytyczna co do metod wczesnej edukacji, ale według mnie nie ma co przesadzać z kolei w drugą stronę - sama pewność siebie i inne cechy charakteru nie wystarczą, TRZEBA mieć jakieś podstawy, dlatego nie żałuję, ze kładę spory nacisk na rozwój "konwencjonalnej" inteligencji u J. Książka po prostu dodatkowo zwróciła mi uwagę na kształtowanie pewnych korzystnych cech. A poza wszystkim, mam wrażenie jednak nie do końca przystaje do naszej polskiej rzeczywistości. Chociaż kto wie w jakim kierunku świat zmierza, może powszechna globalizacja i w kwestii szkolnictwa okaże się niedługo "amerykanizacją" :( Pisałam o tej książce TU

  "Dzikie stwory" są ogólnie dość ciekawe, ale jakoś średnio mi się czyta. Czy to za wiele czysto amerykańskich przykładów, czy ten :poszatkowany układ (podziały na części, środtytuły, przeplatane rozdziały o dzieciach różnym wieku) - jakoś to sprzyja omijaniu fragmentów. Ale może do niektórych wrócę później.
  Na razie "dzikość" Janka wymyka się przedstawionym schematom, ale część cech i zachowań, których się nie do końca spodziewałam się zgadza Dzięki książce uczę się mniej go ograniczać :)

  Trzeciej nie znam i na razie niestety się nie przyda :( Ale autorki znam z bardzo prostej, ale mądrej i pomocnej "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły". Jeśli jest podobna, to warto polecać!

  12 to nie tak dużo - tym bardziej, że 25% już za tobą :) Radzę - zgłoś link do organizatorki, żeby innym ułatwić wybór poradników, a potem zobaczysz, czy w przyszłym kwartale też ci się coś ciekawego trafi!

  OdpowiedzUsuń
 2. Zajrzałam sobie u Ciebie, co pisałaś o tej książce - zupełnie zapomniałam o tych szczurach ... niesamowite takie badania swoja droga.
  Racja, że dużo tam o biedzie. I jeszcze jedno - autor za sukces rozumie raczej ukończenie szkoły, studiów a to przeciez daleko jeszcze do sukcesu. Dzis w Polsce/ Niemczech same studia niczego nie gwarantują.
  Przy "Dzikich stworach" naprawde zaczęłam się bać po przeczytaniu - odesłany chłopak do swojego pokoju to jak "lew w klatce" brrr. Wniosek - nie odsyłać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Masz rację - warto zapoznać się z literaturą o dzieciach, to ułatwia i rozwiązuje wiele dylematów. Nie trzeba już wywarzać otwartych drzwi :). Pozdrawiam (i zapraszam "do siebie")

  OdpowiedzUsuń
 4. oj dla mnie bycie z 2 chłopaków po tym, jak poprzednie lata byłam z 1 dziewczynką to jak kubeł lodowatej wody na głowę :) Są cudowni ale jakość opieki i zakres tolerancji to zmiana o 180 stopni :)

  OdpowiedzUsuń